Spolupráce Partner Bank AG s privátními hotely
Spolupráce Partner Bank AG s předními exkluzivními hotely zajišťuje vzájemnou synergii a výrazně zvyšuje prestiž hotelů v oblasti služeb pro své klienty.
Již z názvu Risk management lze jednoduše usoudit, že daná činnost se zabývá řízením rizik.
Zodpovědné řízení rizik je pro mnoho finančních subjektů naprosto zásadní, a proto je i hlavní složkou správy aktiv rakouské privátní banky Partner Bank.
Na obrázku níže vidíte pět základních činností Risk managementu banky a z čeho se tento souhrnný proces skládá.
1. identifikace rizik
2. posuzování rizik
3. plán snížení rizik
4. implementace a monitorování
5. přezkoumání a aktualizace plánu
Rozebírat jednotlivé přístupy v analytickém žargonu do detailu by mohlo být velmi nudné čtení. Pokud vás zajímají podrobnosti o těchto obecných přístupech, dočtete se více zde.
Důležitost celého procesu řízení rizik bych vám rád ukázal u samotné správy aktiv rakouské privátní banky Partner Bank. Jelikož se banka touto činností zabývá bezmála třicet let a neustále ji zdokonaluje, je rozumné si na tomto příkladu ukázat, jak tento proces funguje.
V rámci správy aktiv můžeme pojmenovat několik základních rizik, která by mohla negativně ovlivnit vývoj a výsledek z držby majetkových hodnot. Pokud jste vlastníkem investiční nemovitosti, drahého kovu, nebo kvalitní společnosti přes vlastnictví jejich akcií, tak u všech těchto aktiv podstupujete rizika z držby. A jaká to mohou být?
apod.
Na každé aktivum působí to či ono riziko více či méně. U nemovitostí je jednoznačně vysoké riziko likvidní, kde vždy potřebujete mnohem více času ke směně majetku v peníze. Pokud ale nemovitost vlastníte bez dalšího jiného omezení a máte ji i správně pojištěnou, razantně tak snížíte riziko úplné ztráty. Tedy pojištěním jsme snížili jedno z rizik, ale co dál? Pokud mám nemovitostí více, je vhodné zajistit si monitorování zápisu na katastrálním úřadě (např. službou sledování změn Hlídací pes, včetně datové schránky), kdyby nám chtěl někdo, ať vědomě či nevědomky, nemovitost ukrást.
Pokud jsme nemovitost koupili na hypoteční úvěr a pronajímáme ji nájemníkovi, zajímáme se o to, v jaké lokalitě jsme ji koupili. Jedná se o lokalitu s častým výskytem vyšší nezaměstnanosti? Kdo bude splácet hypotéku v případě ztráty nájemníka ve finanční krizi? A tak bychom dále analyzovali spousty případných rizik, které se dají potupně kvalitně ošetřit, a to mnohdy ještě před samotným nákupem dané nemovitosti.
Zlato je drahý kov, který lze dnes pořídit skutečně kdekoliv. V jaké kvalitě a jaké zlato ale kupovat? A kupovat vůbec zlato? Proč nekoupit jiný drahý kov? Jsou lepší mince, nebo slitky? U investice do drahých kovů se Risk management ptá skutečně komplexně. Pokud si koupíte jako drahý kov Platinu, nebo Stříbro a dojde skutečně ke „krizovému scénáři“, kdy váš zprostředkovatel těchto komodit přestane přijímat objednávky, obchodují běžně centrální banky a komerční finanční subjekty s těmito alternativními kovy?
Pokud centrální banky a komerční finanční subjekty s těmito alternativními kovy neobchodují, jak směním tento kov za peníze v období nedůvěry ve finanční systém? V případě finanční krize skutečně zaplatíte za zboží a služby stříbrnou mincí, pokud s mincemi centrální banky neobchodují? A je možné tento alternativní drahý kov pojistit a umístit do zabezpečeného trezoru? Pokud budu chtít směnit pouze část hodnoty v dané komoditě, jaké možnosti mám a s jakou ztrátovou marží odkup případně provedu? Jak dlouho to bude trvat a čeká mě nějaká zkouška ryzosti? Co když zkouška ryzosti dopadne špatně, kdo zaplatí ztrátu z této investice?
Vidíte, že se jedná o spousty otázek a spousty negativních scénářů, které u této investice mohou nastat. Tedy Risk management banky jasně stanovuje pravidla, postupy jak s touto cennou komoditou zacházet, jak ji monitorovat, uchovávat a zajišťovat. Zpravidla by se mělo jednat o zlato nejvyšší kvality dle Good Delivery standardu. Mělo by jít o zlato z ražby (mincovny), kterou bez problémů přijmou komerční finanční subjekty a banky po celém světě. Těch není moc, v Evropě působí pouze dvě, které toto splňují.
Dále by zlato mělo být bezpečně uložené, pojištěné a nejlépe auditované, aby další cizí subjekt mohl kontrolovat hodnotu zlata a jeho kvalitu a uchování. Toto jen stěží zajistíte v domácích podmínkách, a proto pokud to s investicí do zlata myslíte skutečně vážně, dávejte si sami sobě naprosto upřímné otázky, jak máte vše zabezpečeno. U zlata je dále důležité, pokud jej směňujete, že to netrvá týdny nebo měsíce. Opět z domácích podmínek jen těžce proveditelné.
Pokud chcete směnit část zlata, zlato se směňuje do menších slitků, tedy do nízké gramáže, a to vás může stát značnou marži mezi nákupní a prodejní cenou. Mnohdy je tento rozdíl více než 10 % a dokonce jsem u obchodníků se spořicími plány do zlata viděl marže v desítkách % na jednom 10g slitku. Pokud máte zlato uschováno v bankovním trezoru, mělo by být vždy uchováno v jiné bace, než u té banky, která vám zprostředkovala nákup. Banka by se měla zlatem zabývat do hloubky a měla by mít zajištěny veškeré činnosti s tím spojené.
Pokud jde o Partner Bank, ta kupuje převážně jednokilové slitky nejvyšší kvality dle Good Delivery standardu, které jsou velmi rychle směnitelné na burze. V trezoru tento slitek tak může vlastnit i více klientů a vše je pod náležitou kontrolou. Banka zlato pojišťuje u mezinárodních pojišťoven. Zlato v bankovním trezoru kontroluje i externí audit. V případě zmíněné Partner Bank audit provádí mezinárodní auditorská síť Ernst & Young.
Zlato do trezoru tak můžete nakoupit za volné prostředky přesně na setinu gramu (příklad: 1234.12 g ) a směníte jej za peníze do 2 pracovních dnů. Majitel zlata se může kdykoliv přijít na své zlato do trezoru podívat a kdykoliv si ho nechat poslat domů. Pokud si ale zlato necháte zaslat domů, zlato se vám smění za jednotlivé slitky dle gramů, které vlastníte. U malých slitků s nízkou gramáží to potom může znamenat vyšší marži při zpětném odkupu.
Tedy u každé investice bychom měli přemýšlet více do hloubky a v širších souvislostech. Pokud si zlato necháte zaslat domů, banka již za něj nezodpovídá. Díky tomu jste přišli o celý Risk management banky, a to není zrovna málo.
A toto je výsledek, proč většina společností obchodující s cennými kovy v ČR nabízí a doporučuje mít zlato uchované doma. Nejsou schopní svým klientům kvalitním Risk managementem ochránit majetkové hodnoty, a tak jim doporučují uchovat si zlato doma, zakopat jej na za hradě apod. Díky tomuto pokřivenému způsobu bude mít brzy každá druhá domácnost své důchodové zabezpečení uložené v kasičce na nočním stolku. Pak stačí jen velmi málo k tomu, aby o svůj důchod přišli.
A stejně tak se na správu majetku skrz kvalitní Risk Management můžeme podívat i na cenné papíry, jako jsou akcie.
Jaké činnosti banka vytváří při vytváření portfolií např. na akciových trzích? Mnoho investorů se chybně domnívá, že nejdůležitější při investování na akciových trzích je vybrat tu „nejlepší“ společnost. Tedy tu společnost, ve které realizují nejvyšší možný výnos v daném období. Znáte ten pocit, kdy nakoupíte akcii a ta vám začne hezky růst a najednou jste v euforii, neboť zhodnocení máte v desítkách % za velmi krátké období? A najednou o výnos začnete přicházet. Po pár dnech je z výnosu +90 % pouhých +12 % a kurz akcie stále klesá. Co je s touto společností? Proč to tak je? Co budu dělat dál?
Po své roční uzávěrce zjistíte, že jste v průměru na akciovém trhu vydělali desítky procent, ale odečtete náklady, započítáte zdanění a přepočítáte zisk v USD a v EUR na CZK a najednou procitnete, ono to není až tak zajímavé.
I zde by měl mít Risk management jasně definované postupy, jak zajistit a ochránit svými pravidly váš zisk a snížit případnou volatilitu. Výsledkem je potom spousta činností nad akciovým investičním portfoliem, jako jsou:
Vidíte, že činností v rámci postupného snižování doprovodných rizik je spousta. Pokud si chcete vytvořit svůj vlastní Risk management, bude vás to stát nejen hodně peněz, ale i vašeho volného času.
Pevně věřím, že těchto pár řádků o sofistikované činnosti vám dalo alespoň základní náhled nad problematikou a jejím významem. Z vlastní zkušenosti bych vám závěrem chtěl vřele doporučit investovat pouze u společnosti, která má propracovaný Risk management s dlouhou historií. Nejlépe aby měla vybraná společnost bankovní licenci Obchodníka s cennými papíry v dané mateřské zemi pod plnou kontrolou a dohledem ČNB. A až poté se prosím ptejte na výsledky, poplatky a jiné skutečně „méně důležité“ aspekty. Protože jak řekl jeden velmi kvalitní investor této doby:
„Pravidlo číslo jedna: nikdy neprodělej peníze. Pravidlo číslo dvě: nezapomeň na pravidlo jedna“.
Warren Buffett
Článek z blogu Partner Bank o filozofii banky: https://blog.partnerbank.at/investicni-know-how/spolecne-dosahneme-vice/?lang=cs
Od spotřebitele k majiteli: https://blog.partnerbank.at/investicni-know-how/od-spotrebitele-k-majiteli/?lang=cs
Andreas Fellner, člen správní rady Partner Bank hostem v „Geld -Tag“: https://blog.partnerbank.at/investicni-know-how/host-v-2-geld-tag-der-oon/?lang=cs
Spolupráce Partner Bank AG s předními exkluzivními hotely zajišťuje vzájemnou synergii a výrazně zvyšuje prestiž hotelů v oblasti služeb pro své klienty.
Asset Management (Správa majetku)
Partner Bank AG
Každá profesionální správa majetku má za úkol řešit otázku zodpovědného investování. A z tohoto důvodu je investiční přístup v rámci ESG čím dál více oblíbený.